Kniha je reminiscenciou na dielo katolíckeho svätca Tomáša Morusa „U T Ó P I A" ,ktorá patri do svetového literarného pokladu. Dielo bolo motivované pomermi anglickej spoločnosti za vlády anglického kráľa Henricha VIII. Bolo to obdobie nástupu kapitalizmu voľnej súťaže.
Začínam pohľadom na klasické utópie, ktoré vo svojej dobe boli motivované reálnym životom tej doby a predstavovali filozofické východiska z morálnej a ekonomickej biedy toho obdobia.
V ďalšej časti sa vyjadrujem k otázke, či môžu byť utopické predstavy východiskom pre súčasnosť, najmä z pohľadu konfrontácie dobových možností a predstáv s dnešnou situáciou na začiatku 21. storočia.
Popisom výrobných síl 21.storočia, ich dimenzií a praktického využívania spoločnosťou, reálnymi možnosťami a nevyužitými príležitosťami pre riešenie svetových problémov súčasného sveta pokračujem v danej úvahe. Vyústenie tejto úvahy je v konfrontácii riešení ekonomických a politických opatrení, o ktorých sa svetoví politici domnievajú, že umožnia odstrániť príčiny svetovej hospodárskej krízy a nastoliť rovnováhu, ako aj iniciovať ekonomický rozvoj súčasného sveta. V záverečnej časti tejto úvahy sa pokúšam navrhnúť ako realizovať modernú utópiu vo svetovej ekonomike - názory a možnosti.